ceturtdiena, 2013. gada 8. augusts

Latvijas Centrālajai padomei - 70Sestdien, 10. augustā plkst. 11.00 Usmas Tautas namā norisināsies Rubeņa bataljona muzeja un Latvijas Okupācijas muzeja organizēta zinātniskā konference, veltīta Latvijas Centrālās padomes dibināšanas 70. gadadienai. 

Latvijas Centrālā padome (LCP) bija nacionālsociālistiskās Vācijas okupācijas laikā 1943. gada 13. augustā slepeni Rīgā izveidota demokrātiska pretošanās kustības organizācija. To veidoja pirmskara lielāko politisko partiju (Latvijas sociāldemokrātiskā strādnieku partija, Zemnieku savienība, Demokrātiskais centrs un Latgales kristīgo zemnieku partija) pārstāvji ar profesoru Konstantīnu Čaksti priekšgalā. LCP mērķis bija demokrātiskas Latvijas Republikas atjaunošana, balstoties uz 1922. gada Satversmes pamatprincipiem. LCP izveidoja slepenus kontaktus ar pārējo Baltijas valstu pretošanās kustību pārstāvjiem, sniedza informāciju un sagatavoja vairākus memorandus Rietumu valstu valdībām. 1944. gada 17. martā pēc LCP iniciatīvas tapa 188 latviešu sabiedriski-politisko darbinieku parakstīts memorands par nepieciešamību atjaunot Latvijas faktisko suverenitāti.


1944. gada vasarā-rudenī, sadarbībā ar Latvijas sūtni Stokholmā Voldemāru Salno un zviedru un amerikāņu slepenajiem dienestiem, norisinājās nelegāla latviešu bēgļu laivu akcija pāri Baltijas jūrai uz Zviedriju. Īpaša loma tās īstenošanā bija LCP sakaru grupai Ventspilī, laivu braucienu organizētājam Eduardam Andersonam un LCP sakarniekam Leonidam Siliņam. Līdz Otrā pasaules kara beigām Zviedrijā organizēti ar LCP atbalstu, kā arī privātā kārtā ieradās vairāk kā 4500 latviešu bēgļu. Objektīvu apstākļu dēļ LCP un 1944. gada jūlijā Skrīveru pagastā izveidotā ģenerāla Jāņa Kureļa grupa nespēja īstenot plānus par Latvijas pagaidu valdības izveidošanu un militārās sacelšanās organizēšanu Rīgā un Kurzemē. Tomēr no 1944. gada 18. novembra līdz 9. decembrim kaujas pret nacistu okupācijas varas bruņotajiem formējumiem Abavas upes rajonā izcīnīja ģenerāļa Kureļa grupas leitnanta Roberta Rubeņa bataljona karavīri.

Zinātniskā konference „Latvijas Centrālajai padomei - 70” norisināsies Rubeņa fonda programmas „Kurzemes dialogi” ietvaros. Tās gaitā notiks arī apaļā galda diskusija par Latvijas Centrālās padomes nozīmi mūsdienās un jauniešu sekcija par pretošanās kustību Kurzemē. Konferencē un diskusijā uzstāsies vēstures doktori Dzintars Ērglis, Ritvars Jansons, Kārlis Kangeris, Uldis Neiburgs, Kaspars Zellis, komunikācijas zinātnieki Dr. phil. Ainārs Dimants un Dr. sc. comm. Mārtiņš Kaprāns, filoloģijas doktore Sarma Kļaviņa, novadpētnieki Herberts Knets (Kuldīga), Andrejs Ķeizars (Ugāle) un Rihards Rubīns (Liepāja) un citi. Konferences laikā būs iespējams iepazīties ar ceļojošo izstādi par pretošanās kustību Latvijā, apmeklēt Rubeņa fonda atjaunoto leitnanta Rubeņa bataljona 2. rotas bunkuru Usmas pagasta „Ilziķos” un noskatīties režisora Raita Valtera dokumentālo filmu „Nesalauztie” par bruņoto pretošanos Latvijā pēc Otrā pasaules kara.

Konferenci organizē Latvijas Okupācijas muzejs un Rubeņa bataljona muzejs, kas izveidots 2009. gadā Ugālē ar mērķi pētīt un sabiedrībai atklāt ģenerāļa Kureļa grupas leitnanta Rubeņa komandētā bataljona cīņas Kurzemē. 2011. gada maijā notika Rubeņa bataljona muzeja pirmā zinātniskā konference „Vide. Vara. Varoņi”, kas bija veltīta cilvēku likteņiem Kurzemē Otrā pasaules kara laikā. Katru gadu 14. novembrī norisinās rubeniešu piemiņas pasākums Usmas pagastā pie Ilziķu ezera. Plašu rezonansi sabiedrībā izsauca 2002. gadā uzsāktā uzņēmēju grupas iniciatīva izveidot pieminekli K. Čakstem un Latvijas pretošanās kustībai Rīgas centrā, kas dažādu iemeslu dēļ līdz šim tā arī nav īstenojusies.   


Sīkāka informācija par konferenci pa tālr. 26559172 (A. Ķeizars) vai 26498236 (U. Neiburgs).

Nav komentāru: